| General info | |
|---|---|
| Vehicle type | Truck |
| Body type | Truck |
| Year | 2018 |
| Odometer | 396 974 |
| Service book | - |
| Drivetrain | Front-wheel |
| Gearbox | Automatic |
| Color | Blue |
| Color specification | - |
| Cabin measurements | - |
| Front suspension | Leaf |
| Back suspension | Air |
| Front brakes | Disc |
| Back brakes | Disc |
| Reg no | - |
| VIN | YV2RT60GXHA807412 Check |
| Capacity | - |
|---|---|
| Power | 397 kW |
| CO2 | - |
| Fuel | - |
|---|---|
| Fuel consumption | |
| • Urban | - |
| • Extra urban | - |
| • Average | - |
| Gross weight | 36000 kg |
|---|---|
| Weight | 18260 kg |
| Load capacity | - |
| Axels | - |
| Wheelbase | 4900 mm |
| Measurement standard | - |
| Seats | - |
|---|---|
| Doors | - |
| Length | 9970 mm |
| Width | 2550 mm |
| Height | - |
| Sleeping places | - |
| Capacity | - |
|---|---|
| Floor | - |
| Length | 6330 mm |
| Width | 2500 mm |
| Height | 800 mm |
| Length | - |
|---|---|
| Width | - |
| Height | - |
| Tiltable | No |
Vehicle is located in Estonia
Registered in Estonia
Brand: VOLVO Model: FH 540 Structure: crane flatbed ( Palfinger PK 23002-SH D YEAR - 2017 - boom 15 m / 1140 kg - platform L=6330 mm / W=2500mm / H=800 mm ) Year: 01.2018 Mileage: 396974 km VIN: ... A807412 Wheel formula: 8x4 WB: 4900 mm Engine: D13K540 397 Kw / 540 Hp / Euro 6 Gearbox: I-Shift ( SPO2812 ) + retarder Suspension: steel / air Brakes: disc Dimensions: L/W: 9970 mm / 2550 mm Masses: full/empty: 36000 kg / 18260 kg RETARDER
| Seller | KB Auto |
|---|---|
| Address | Kooli 10, Rummu alevik, 76102, Lääne-Harju vald |
| Phone | Show number |
| Show email | |
| Website | kbauto.ee/et |
E-R 8.00-17:00
The result is approximate, and the final monthly payment depends on the customer's creditworthiness. The financial service provider is Holm Bank AS. Familiarize yourself with the conditions and, if necessary, consult with an expert.
The calculated results are approximate, and the calculator uses data from the Transport Administration.
These results are for informational purposes only and are based on the draft of the "Motor Vehicle Tax Act 364 SE."