| General info | |
|---|---|
| Vehicle type | Passenger car |
| Body type | Touring |
| Year | 2014 |
| Odometer | 315 000 |
| Service book | - |
| Drivetrain | Front-wheel |
| Gearbox | Automatic |
| Color | Black |
| Color specification | - |
| Reg no | 998TMV |
| VIN | W0LGT8EMXE1159253 Check |
| History | mnt.ee lkf.ee |
| Capacity | 1956 cm³ |
|---|---|
| 2.0 l | |
| Power | 120 kW |
| Top speed | 210 km/h |
| CO2 | 149 g/km |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel consumption | |
| • Urban | 7.5 l/100km |
| • Extra urban | 4.5 l/100km |
| • Average | 5.6 l/100km |
| Gross weight | 2315 kg |
|---|---|
| Weight | 1816 kg |
| Load capacity | 499 kg |
| Trailer with brakes | 1600 kg |
| Trailer no brakes | 750 kg |
| Axels | 2 |
| Wheelbase | 2737 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
| Length | 4913 mm |
| Width | 1856 mm |
| Height | 1520 mm |
From country Germany
Vehicle is located in Estonia
Registered in Estonia
Hammasrihm ja õlivahetus tehtud viimati 2025 veebruaris. Õlivahetust tehtud regulaarselt 10 tuhande km tagant. Autol on talverehvid, kaasa tulevad suverehvid. Ühe omaniku käes olnud aastast 2017. Pimenurga andurid ei tööta.
| Seller | Veljo L |
|---|---|
| Address | Paide linn |
| Phone | Show number |
The result is approximate, and the final monthly payment depends on the customer's creditworthiness. The financial service provider is Holm Bank AS. Familiarize yourself with the conditions and, if necessary, consult with an expert. Haldustasu on 0,2% kuus laenusummast..
The calculated results are approximate, and the calculator uses data from the Transport Administration.
These results are for informational purposes only and are based on the draft of the "Motor Vehicle Tax Act 364 SE."