The registration fee has been paid
| General info | |
|---|---|
| Vehicle type | Passenger car |
| Body type | Touring |
| Year | 2001 |
| Odometer | 245 000 |
| Service book | - |
| Drivetrain | Rear-wheel |
| Gearbox | Manual |
| Color | Purple |
| Color specification | - |
| Metallic color | Yes |
| Reg no | 779XVX |
| VIN | - |
| History | mnt.ee lkf.ee |
| Capacity | 1995 cm³ |
|---|---|
| 2.0 l | |
| Power | 110 kW |
| Top speed | 216 km/h |
| CO2 | 158 g/km |
| Fuel | Diesel |
|---|---|
| Fuel consumption | |
| • Urban | 8.0 l/100km |
| • Extra urban | 4.7 l/100km |
| • Average | 5.9 l/100km |
| Gross weight | 2005 kg |
|---|---|
| Weight | 1580 kg |
| Load capacity | 425 kg |
| Trailer with brakes | 1600 kg |
| Trailer no brakes | 720 kg |
| Axels | 2 |
| Wheelbase | 2725 mm |
| Seats | 5 |
|---|---|
| Doors | 5 |
| Length | 4478 mm |
| Width | 1739 mm |
| Height | 1409 mm |
From country Germany
Vehicle is located in Estonia
Registered in Estonia
Müüa natukese huvitavama originaal tooniga e46 2.0 110KW diisel 5-käiguline manuaal. REG TASU MAKSTUD Ideaalne igapäeva auto või natuke funktsionaalsem tööauto kärukonksu ja üllatavalt suure pagasiruumi näol. Tehnika suurepärases korras ning hooldused alati tehtud (viimane hooldus õli/filtrid/pidurid jms tehtud 100km tagasi). Tegemist ka võrdlemiselt ökonoomse masinaga võttes 5l/100km maanteel ja 7-8L vahel linnas sõites. Autol leidub roostet, läbi aastate tehtud värviparanduste märke ja kõike veel mida 25 aastase auto puhul võib oodata. Autot kannatab igatepidi ka koduste vahenditega tõsta ja põhja alt on heas seisus. Kui ideaali taga ajada, siis võiks sõltuvalt sõitmisest ja hooldamisest kunagi tulevikus karbid ja taga parema tiiva ära vahetada, hetkel näevad viisakad välja aga roosteuss sees. Teised puudused – Istmesoojendus ja tagaluuk ühendamata pistikutest (ehk ei tööta), kompuutri nupp ei tööta (ainult näitab temp.) ja võtme pult ei tööta ehk tuleb keerata võtit kui lukustada soovite (2 võtit tuleb lisaks aga need on lahti võetud). Kaasa tuleb 2 jooksu talverehve, millest 1 on uued ja viimasel pildil olevatel velgedel. Kaasa saab ka subwooferi ja muud väiksemat pudi-padi hoolduste ja tööde jaoks. Väga detailse info jaoks palun kirjutage või helistage otse, auto minu käest üle 2 aasta olnud ja igatepidi kõik puudused kas likvideeritud või vähemalt teada. Auto asub Tallinnas, Nõmmel. EST/ENG - +372 5685 6658 / ARNET UDE For sale: a slightly more interesting BMW E46 2.0 diesel (110 kW) with an original color shade. 5‐speed manual transmission. Registration fee paid. An ideal daily driver or a more functional work car thanks to the tow bar and surprisingly large trunk. The mechanical condition is excellent and maintenance has always been done on time (latest service including oil, filters, brakes, etc. was completed 100 km ago). The car is also relatively fuel‐efficient, consuming about 5 L/100 km on the highway and 7–8 L/100 km in city driving. As expected from a 25‐year‐old car, there is some rust, signs of paint touch‐ups done over the years, and general age‐related wear. The car can safely be lifted with basic home tools, and the underside is in good condition. If striving for perfection, depending on use and maintenance, the rocker panels and the right rear quarter panel may need replacement sometime in the future. At the moment they look decent, but rust is present underneath. Other faults: Seat heating and trunk lid are unplugged (therefore not working) Onboard computer button does not work (only shows temperature) Key remote does not work, so the car must be locked with the key (2 additional keys included, but they are disassembled) Included are two sets of winter tires, one of which is brand new and mounted on the wheels shown in the last photo. A subwoofer and various small spare parts and maintenance items are also included. For very detailed information, please message or call directly. The car has been in my ownership for over 2 years, and all faults have either been repaired or are at least fully known. The car is located in Tallinn, Nõmme. EST/ENG – +372 5685 6658 / Arnet Ude
| Seller | Arnet Ude |
|---|---|
| Address | Tallinn, Nõmme |
| Show email |
The result is approximate, and the final monthly payment depends on the customer's creditworthiness. The financial service provider is Holm Bank AS. Familiarize yourself with the conditions and, if necessary, consult with an expert. Haldustasu on 0,2% kuus laenusummast..
The calculated results are approximate, and the calculator uses data from the Transport Administration.
These results are for informational purposes only and are based on the draft of the "Motor Vehicle Tax Act 364 SE."