| General info | |
|---|---|
| Vehicle type | Truck |
| Body type | Truck |
| Year | 2011 |
| Odometer | 581 013 |
| Service book | - |
| Drivetrain | Front-wheel |
| Gearbox | Automatic |
| Color | - |
| Color specification | - |
| Cabin measurements | - |
| Front suspension | Air |
| Back suspension | Air |
| Front brakes | Disc |
| Back brakes | Disc |
| Reg no | - |
| VIN | YV2AP90D4BA704485 Check |
| Capacity | - |
|---|---|
| Power | 515 kW |
| CO2 | - |
| Fuel | - |
|---|---|
| Fuel consumption | |
| • Urban | - |
| • Extra urban | - |
| • Average | - |
| Gross weight | 31000 kg |
|---|---|
| Weight | 11055 kg |
| Load capacity | - |
| Axels | - |
| Wheelbase | 3200 mm |
| Measurement standard | - |
| Seats | - |
|---|---|
| Doors | - |
| Length | 7090 mm |
| Width | 2550 mm |
| Height | - |
| Sleeping places | - |
| Capacity | - |
|---|---|
| Floor | - |
| Length | - |
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
|---|---|
| Width | - |
| Height | - |
| Tiltable | No |
Vehicle is located in Estonia
Registered in Estonia
Brand: VOLVO Model: FH 16 700 Structure: tractor Year: 03.2011 Mileage: 581013 km VIN: ... A704485 Wheel formula: 6x4 WB: 3200 mm Engine: D16G700 515 Kw / 700 Hp / Euro 5 Gearbox: I-Shift ( ATO3112D ) + retarder Suspension: air / air Brakes: disc Dimensions: L/W: 7090 mm / 2550 mm Masses: full/empty: 31000 kg / 11055 kg Fuel tank: 700 l GLOBE XL / HYDRAULICS / RETARDER
| Seller | KB Auto |
|---|---|
| Address | Kooli 10, Rummu alevik, 76102, Lääne-Harju vald |
| Phone | Show number |
| Show email | |
| Website | kbauto.ee/et |
E-R 8.00-17:00
The result is approximate, and the final monthly payment depends on the customer's creditworthiness. The financial service provider is Holm Bank AS. Familiarize yourself with the conditions and, if necessary, consult with an expert.
The calculated results are approximate, and the calculator uses data from the Transport Administration.
These results are for informational purposes only and are based on the draft of the "Motor Vehicle Tax Act 364 SE."