| General info | |
|---|---|
| Vehicle type | Truck |
| Body type | Truck |
| Year | 2016 |
| Odometer | 432 112 |
| Service book | - |
| Drivetrain | Front-wheel |
| Gearbox | Automatic |
| Color | - |
| Color specification | - |
| Cabin measurements | - |
| Front suspension | Air |
| Back suspension | Air |
| Front brakes | Disc |
| Back brakes | Disc |
| Reg no | - |
| VIN | YV2XT40G2GA788347 Check |
| Capacity | - |
|---|---|
| Power | 375 kW |
| CO2 | - |
| Fuel | - |
|---|---|
| Fuel consumption | |
| • Urban | - |
| • Extra urban | - |
| • Average | - |
| Gross weight | 36000 kg |
|---|---|
| Weight | 17273 kg |
| Load capacity | - |
| Axels | - |
| Wheelbase | 3900 mm |
| Measurement standard | - |
| Seats | - |
|---|---|
| Doors | - |
| Length | 9699 mm |
| Width | 2600 mm |
| Height | 3670 mm |
| Sleeping places | - |
| Capacity | - |
|---|---|
| Floor | - |
| Length | 5992 mm |
| Width | 2514 mm |
| Height | 1018 mm |
| Length | - |
|---|---|
| Width | - |
| Height | - |
| Tiltable | No |
Vehicle is located in Estonia
Registered in Estonia
Brand: VOLVO Model: FM 500 Structure: crane + tipper ( Hiab 144E-5 - 9010 PTO hours / boom 15 m / 720 kg - box L=5992 mm / W=2514 mm / H=1018 mm ) Year: 06.2016 Mileage: 432112 km VIN: ... A788347 Wheel formula: 8x4*4 WB: 3900 mm Engine: D13K500 VEB+ 375 Kw / 500 Hp / Euro 6 Gearbox: I-Shift ( AT2612E ) Suspension: air / air Brakes: disc Dimensions: L/W/H: 9699 mm / 2600 mm / 3670 mm Masses: full/empty: 36000 kg / 17273 kg
| Seller | KB Auto |
|---|---|
| Address | Kooli 10, Rummu alevik, 76102, Lääne-Harju vald |
| Phone | Show number |
| Show email | |
| Website | kbauto.ee/et |
E-R 8.00-17:00
The result is approximate, and the final monthly payment depends on the customer's creditworthiness. The financial service provider is Holm Bank AS. Familiarize yourself with the conditions and, if necessary, consult with an expert.
The calculated results are approximate, and the calculator uses data from the Transport Administration.
These results are for informational purposes only and are based on the draft of the "Motor Vehicle Tax Act 364 SE."