| General info | |
|---|---|
| Vehicle type | Truck |
| Body type | Truck |
| Year | 2013 |
| Odometer | 588 827 |
| Service book | - |
| Drivetrain | Front-wheel |
| Gearbox | Manual |
| Color | - |
| Color specification | - |
| Cabin measurements | - |
| Front suspension | Leaf |
| Back suspension | Leaf |
| Front brakes | Drum |
| Back brakes | Drum |
| Reg no | - |
| VIN | YV2J1D1C2DA745758 Check |
| Capacity | - |
|---|---|
| Power | 329 kW |
| CO2 | - |
| Fuel | - |
|---|---|
| Fuel consumption | |
| • Urban | - |
| • Extra urban | - |
| • Average | - |
| Gross weight | 28000 kg |
|---|---|
| Weight | 14100 kg |
| Load capacity | - |
| Axels | - |
| Wheelbase | 4600 mm |
| Measurement standard | - |
| Seats | - |
|---|---|
| Doors | - |
| Length | 8600 mm |
| Width | 2550 mm |
| Height | - |
| Sleeping places | - |
| Capacity | - |
|---|---|
| Floor | - |
| Length | 5100 mm |
| Width | - |
| Height | - |
| Length | - |
|---|---|
| Width | - |
| Height | - |
| Tiltable | No |
Vehicle is located in Estonia
Registered in Estonia
Brand: VOLVO Model: FMX 330 Structure: crane + hook lift ( Hiab 144E-3 / boom 10,4 m / 1240 kg - hook lift Palfinger XR20 ton / L=5100 mm ) Year: 06.2013 Mileage: 588827 km VIN: YV2J1D1C2DA745758 Wheel formula: 6x2 WB: 4600 mm Engine: D11C330 248 Kw / 330 Hp / Euro 5 Gearbox: manual ( VT2214B ) Suspension: steel / steel Brakes: drum Dimensions: L/W: 8600 mm / 2550 mm Masses: full/empty: 28000 kg / 14100 kg
| Seller | KB Auto |
|---|---|
| Address | Kooli 10, Rummu alevik, 76102, Lääne-Harju vald |
| Phone | Show number |
| Show email | |
| Website | kbauto.ee/et |
E-R 8.00-17:00
The result is approximate, and the final monthly payment depends on the customer's creditworthiness. The financial service provider is Holm Bank AS. Familiarize yourself with the conditions and, if necessary, consult with an expert.
The calculated results are approximate, and the calculator uses data from the Transport Administration.
These results are for informational purposes only and are based on the draft of the "Motor Vehicle Tax Act 364 SE."