| General info | |
|---|---|
| Vehicle type | Truck |
| Body type | Tipper |
| Year | 2015 |
| Odometer | 128 826 |
| Service book | - |
| Drivetrain | Front-wheel |
| Gearbox | Automatic |
| Color | - |
| Color specification | - |
| Cabin measurements | - |
| Front suspension | Leaf |
| Back suspension | Leaf |
| Front brakes | Drum |
| Back brakes | Drum |
| Reg no | - |
| VIN | YV2XT60G5GB755543 Check |
| Capacity | - |
|---|---|
| Power | 540 kW |
| CO2 | - |
| Fuel | - |
|---|---|
| Fuel consumption | |
| • Urban | - |
| • Extra urban | - |
| • Average | - |
| Gross weight | 44800 kg |
|---|---|
| Weight | 24380 kg |
| Load capacity | - |
| Axels | - |
| Wheelbase | 5600 mm |
| Measurement standard | - |
| Seats | - |
|---|---|
| Doors | - |
| Length | 10500 mm |
| Width | 2900 mm |
| Height | 3799 mm |
| Sleeping places | - |
| Capacity | - |
|---|---|
| Floor | - |
| Length | 6888 mm |
| Width | 2606 mm |
| Height | 1937 mm |
| Length | - |
|---|---|
| Width | - |
| Height | - |
| Tiltable | No |
Vehicle is located in Estonia
Registered in Estonia
Brand: VOLVO Model: FMX 540 Structure: tipper ( box L=6888 mm / W=2606 mm / H=1937 mm ) Year: 12.2015 Mileage: 128826 km VIN: YV2XT60G5GB755543 Wheel formula: 10x4/6 WB: 5600 mm Engine: D13K540 405 Kw / 540 Hp / Euro 6 Gearbox: automatic ( PT2606 ) + retarder Suspension: steel / steel Brakes: drum Dimensions: L/W/H: 10500 mm / 2900 mm / 3800 mm Masses: full/empty: 44800 kg / 24380 kg RETARDER
| Seller | KB Auto |
|---|---|
| Address | Kooli 10, Rummu alevik, 76102, Lääne-Harju vald |
| Phone | Show number |
| Show email | |
| Website | kbauto.ee/et |
E-R 8.00-17:00
The result is approximate, and the final monthly payment depends on the customer's creditworthiness. The financial service provider is Holm Bank AS. Familiarize yourself with the conditions and, if necessary, consult with an expert.
The calculated results are approximate, and the calculator uses data from the Transport Administration.
These results are for informational purposes only and are based on the draft of the "Motor Vehicle Tax Act 364 SE."